Showing posts with label preparedness. Show all posts
Showing posts with label preparedness. Show all posts

Sunday, August 29, 2010

Homemade Laundry Soap

If you do not do this yet--then you must begin now!!! I have been making my own laundry soap for two or three years now (I can't remember) and I love it! It works great and it saves you TONS of money.

There are a bunch of recipes out there for laundry soap, you can try out different ones, if you like. Here is the one that I use and love:

1/3 bar of Fels Naptha soap, grated

1/2 c Arm & Hammer Washing Soda (not to be confused with Baking Soda!)

1/2 c 20 Mule Team Borax

I get all of my ingredients at WinCo. This probably costs around $7 for these three items, and just think of how many batches you can make out of each box! Fels Naptha runs about $1 and I use a 1/3 of the bar for each batch. I grate up the entire bar and then put it in three separate ziplock bags, so I don't have to grate it up each time I make some.






-First, in a large pot on the stove, heat up 6 cups of water and pour in your 1/3 bar of grated Fels Naptha soap. Stir until dissolved (just on medium heat. . . don't bring to a boil).

-Then add in the washing soda and borax and stir until dissolved.

-Add 4 more cups of water.




Now what you do next will depend on how you are going to store your soap. This recipe makes 2 gallons. I have one of the old Costco laundry soap containers that this fits perfectly into. But, if I didn't, this is what I would do:

-Put 1 gallon, plus 6 cups of cold water into a two gallon bucket, or container. (I put this right into my laundry soap container using a funnel)

-Pour your soap mixture from you pot into the bucket or container. (Again, I put it right into my container)

-Stir or shake until it is all mixed up. (At this point, if you are not using a laundry soap container, pour your mixture into whatever containers you will be using to dispense the soap. You can pour it into two different containers if you don't have one big enough).

-Let it sit for 24 hours before using it.



You must SHAKE the container before you use the soap EACH TIME. It gets really gloopy.

Use 1/2 cup per load.

The price to make a two gallon batch of soap is less than $1. I'd say that's a pretty big savings compared to the price you pay in the store!!





Monday, April 12, 2010

Have you tried this?

So, after the preparedness fair (see previous post), I had a few leftover wheat nuts and some granola that I wanted to save. I used this vacuum sealing method to vacuum pack my food into quart size canning jars. It is awesome! You can seal and save so many foods that you cannot preserve otherwise (wet pack canning, dry pack canning, etc.). Foods like brown rice, raisins, chocolate, nuts and things that normally go rancid will stay good for years sealed in a jar.


So, me and my little helpers went to work. Kayla (2 years old) was busy filling up my jars.


Lily (4 years old) put on the lid (just the flat lid, not the ring) and then the handy sealing top that you see connected by a tube to my food sealer (it's just a generic version of a Food Saver).

I worked the sealer and here you go-- granola and wheat nuts sealed in jars ready to be stored for a long long time.


The girls and I were having so much fun that we ended up sealing a few jars of chocolate chips and craisins while we were at it. It is addicting! I am excited to start sealing up more food!

Stake Preparedness Fair

On Saturday, our stake had a preparedness fair. I was in charge of the booth for our ward. I chose to focus on food storage. Here is a picture of our booth:


Thanks to Namifiers for the wonderful banner. (my brother-in-law works there) :) I have a year supply for one adult displayed in the back with the buckets and all the extras on the small table to the left. On the front table (from right to left) I have my grinder with samples of different kinds of flours (white bean, pinto bean, white rice, brown rice), a hand grinder with some wheat to grind up, samples of wheat nuts, granola, and cookies made with beans, and then a food sealer with jars of sealed up food (almonds, chocolate chips, dehydrated foods).

I thought we had some great information there and introduced people to some new ideas of how to use their food storage, along with how to plan their year supply of actual meals to make. Thanks to the many many people who helped me make samples and be at the booth during the fair!

Thursday, January 28, 2010

Three Month Supply

So, I know that it has been a looooong time since I posted. All I can say is that once I got pregnant all my energy, time and motivation completely hit rock bottom. Then the holidays came. Now I am trying to get back on the ball. :)

For those of you who came (or did not come) to our Relief Society meeting a couple weeks ago, I thought I'd post the highlights of the short presentation that I did on getting a three months supply of food.

Providentliving.org: (on 3 month supply)

"Build a small supply of food that is part of your normal, daily diet. One way to do this is to purchase a few extra items each week to build a one-week supply of food. Then you can gradually increase your supply until it is sufficient for three months. These items should be rotated regularly to avoid spoilage."

A three month supply isn’t necessarily all of your wheat, beans, oats, powdered milk, etc.. It is simply a well-stocked pantry of foods that you use on a daily basis that will keep your family fed if for some reason you could not get to a store to do your regular grocery shopping for about three months.

I found this great blog as I was researching this topic: Foodstoragelady.blogspot.com.

This is some of what she had to share:

Where can you start? What can you buy? This is all about you. What I buy, your family might not eat! Make a list of meals you normally eat. Which of them have a basis of frozen or shelf-stable foods?

Some ideas:
Pastas and sauce or ingredients for sauce,
chili (canned or homemade from dried beans) and cornbread (from a mix or grind your own corn),
Rice and chicken with frozen veggies.

There may be items you can't store for three months. Ask yourself if you could still eat the meal without those items (sour cream, fresh veggies) if there was an emergency where fresh food wasn't available. If the answer is yes, store it!

So when I make my plan to store food for 3 months, I plan foods that will last at least a year. I plan 6 each of 14 dinners, but we eat those meals over the course of a year. You might want to plan to eat your meals every night. In this case, your foods need only last 3 months. (clarify)

I also store basic pantry items in three month quantities.

I store oatmeal and pancake mix and syrup, and cold cereals for breakfast. We don't eat this every day, but we could if we needed. The kids like them.

The problem is how to remember to replace what you have used. I determine a number of units, 1 unit higher than I actually need, and replace the unit when 1 is empty. For instance: I store 8 jars of peanut butter, because I need 7. Before I throw out the empty PB container, I write it on my list for the store. I always have nearly 7 full jars on the shelf.

What it requires (that many people don't want to invest) is time and thought. (foodstoragelady.blogspot.com)


Here are some tips that I got from Survival.com:

1. Buy what you can afford
2. Buy what you’re familiar with
3. Buy foods from warehouse stores (this can depend on pricing. . . sometimes there are better values and sometimes not).
4. Organize your buying for three-month increments (once you have your three month supply, start working on another three months, then you will have your 6 month supply, etc. until you get up to a full 12 months.

And lastly, here is some info from Thefoodstorageshopper.net:

1 - Know What you Need!
Make a recipe list for two weeks- including breakfast, lunch, dinner and 2 snacks. Write it down. Think of EVERY ingredient you will need to make those meals.

2- Shop Smart!

-Couponing!
-Case Lot Sales
-Only buy meat when it is on sale.
-I would not recommend buying a lot of things at Wholesale centers (Sams/Costco) - however - their prices on cheese cannot be beat. I have also found yeast, and most baking supplies to be the cheapest here as well.

3- Rotate Through your Meals


Now that you have a great supply of food that you know you will actually eat - Eat it!!
-Go through your list and make your recipes. I always buy my produce when it is on sale. When you check your newspaper for deals - check out the produce section.
-Be sure to add in fresh fruits and vegetables to your meals. You will be doing it, knowing that you saved money!
-Whenever you take something out of your 3 month food supply - write it on a sheet of paper that you have near your storage area. This way you have a general idea of what you need to replenish when the next sale comes. You will be eating your food, and nothing will spoil.
-Don’t feel like you can only eat what is on your recipe list - now that you have a ton of food - get creative. Share different recipes with family and friends.
-Don’t forget to add in everyday essentials like soap, toilet paper, paper towels, toothpaste, shampoo etc… You can get these items for great deals as well!

Best of luck to you all!!!

Tuesday, August 11, 2009

Food Storage Class

Tonight for our Self-Reliance class, we watched a great food storage presentation on DVD given by Wendy DeWitt. She had lots of great ideas and ways to make food storage easier and delicious! I think you can watch the whole presentation on YouTube. Here are the links:



http://www.youtube.com/watch?v=HhGaTlwYs-s

http://www.youtube.com/watch?v=BUaFMEyLXOM

http://www.youtube.com/watch?v=4woLOnURFiw

http://www.youtube.com/watch?v=_9Drrd2wt8k

http://www.youtube.com/watch?v=CE5WVOqLp2k&feature=PlayList&p=1D85A9200E2A30D1&playnext=1&playnext_from=PL&index=2

http://www.youtube.com/watch?v=33bovjbt8nk

http://www.youtube.com/watch?v=0vigcycRhWs

http://www.youtube.com/watch?v=U0XWoeWRDdI

http://www.youtube.com/watch?v=MoYHLW8HR7Y&feature=PlayList&p=21CC9E08DA561704&index=0&playnext=1


I hope the links work for you. If not, just go to http://www.youtube.com/ and search for "Wendy DeWitt." Her videos come right up.


Also, she refers to a "book" in the videos. Here is the link to her book. It is a 26 page PDF document and you can print it out. It has some awesome information in it: http://www.theideadoor.com/PDF%20Files/RS/EverythingUnderTheSun.pdf

ENJOY!!!